o hokeji

20. března 2008 v 12:17 | mort@l
Lední hokej (někdy prostě jen hokej), je týmový sport hraný na ledě. Je to jeden z nejrychlejších sportů na světě. Hráči na bruslích dosahují vysokých rychlostí a vystřelený puk někdy přesáhne i rychlost 160 km/h.

Lední hokej hraje na hokejovém hřišti šest hráčů za každý tým, všichni hráči mají brusle. Cílem hry je vstřelit více gólů než soupeř. Hraje se malým, tvrdým gumovým kotoučem, který se nazývá puk. Hráči kontrolují puk dlouhými holemi s čepelí, která je na konci zatočena na jednu stranu. Hráči také mohou měnit směr pohybu puku svým tělem, včetně rukou či bruslí. Platné jsou dvě výjimky. První je zákaz přihrát rukou puk svému spoluhráči mimo obranné pásmo. A za druhé nesmějí vstřelit puk do branky úmyslně čímkoliv jiným než hokejkou. Jeden z šesti hráčů je brankář, jehož hlavním úkolem je nepustit puk do branky. Brankář má speciální vybavení a má zvláštní práva, jako je možnost přikrýt puk a tím zastavit hru. Každý tým může mít na soupisce maximálně 22 hráčů, z nichž 2 jsou brankáři. Střídání hráčů je možno kdykoliv a to i během hry.
Zbylých pět hráčů se dělí na tři útočníky a dva obránce. Útočnické pozice jsou levé křídlo, střední útočník a pravé křídlo. Útočníci spolu většinou hrají v útočných řadách (hovorově lajnách), kde jsou vždy stejní tři útočníci spolu. Často se vyměňuje celá pětka hráčů najednou. Optimální délka jednoho střídání je okolo jedné minuty. Většina týmů hraje na čtyři útočné řady a tři obrané dvojice. To se však může v různých zemích měnit.
Důležitou součástí hry jsou rozhodčí. Bývají tři - jeden hlavní a dva čároví. Hlavní má na starost regulérnost hry - fauly
Hrazení (Mantinely) okolo hřiště napomáhají udržet puk ve hře, i díky nim hra často trvá několik minut bez přerušení. Když je hra zastavena pokračuje se vhazováním. V hokeji jsou dvě základní pravidla, která omezují pohyb puku. Je tozakázané uvolnění a postavení mimo hru.
Hokej vznikl v Kanadě, ale rozšířil se i do Evropy (hlavně Severní a Střední) a mírně i do Asie.
Zbývající vlastnosti hry jsou do značné míry závislé na přesných pravidlech která jsou použita. Dvě nejdůležitější jsou od Mezinárodní hokejové federace (IIHF) a odseveroamerické NHL, která je často považována za nejlepší profesionální ligu na světě. Pravidla českého hokeje vycházeji z těch od IIHF.
V NHL můžeme najít nespočetně českých hráčů a musím říct,že si vedou opravdu dobře jm. Jaromír Jágr (NY),Marek Židlický (Nashville) či Petr Průcha (NY)
Já hokej přímo zbožňuju,je to skvělej sport a bratranec ho hraje závodně za Slavii,takže to mám i v rodině :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama